Od zapytania ofertowego do realizacji projektu

Filiżanka kawy
  1. Otrzymuję zapytanie ofertowe
  2. Analizuję oczekiwania i możliwości pod kątem ich spełnienia
  3. Przygotowuję i przedstawiam ofertę

Co dalej?

Dobre pytanie. Patrząc od strony wykonawcy teoretycznie wszystko zostało wykonane. Czy poprawnie? To już weryfikuje klient, zleceniodawca. Oczywiście poszczególne kroki można rozbudować, nieco dokładniej opisać / wykonać. Celem tego wpisu nie jest przedstawienie sposobu przygotowania oferty handlowej. Przejdźmy dalej.

Najgorszy przypadek

Nie zostanę wybrany jako wykonawca projektu i nic się nie dowiem na temat mojej oferty i istotnych kryteriach jakie zaważyły o decyzji.

Nieco lepiej

O tym czy przygotowana oferta jest satysfakcjonująca dowiem się po wybraniu wykonawcy. Przy założeniu, że to ja będę wykonawcą. To nadal jeden z gorszych przypadków. Brak informacji zwrotnej od klienta / zleceniodawcy to minus.

Negocjujemy, rozmawiamy

W nieco lepszym przypadku odbiorca oferty będzie negocjował i rozmawiał na temat oferowanych mu warunków, czasu realizacji i kosztów. W tym przypadku mam kontakt z drugą stroną, widzę na czym jej zależy i jakie kwestie porusza. Dzięki temu jestem w stanie bliżej poznać mojego kontrahenta i przygotować dla niego lepszą ofertę. Jeśli nie obecną, dla obecnego projektu, to dla kolejnego.

Jest informacja zwrotna

Klient / zleceniodawca odrzucił moją ofertę, ale… poinformował o przyczynach. Przekazał informacje co do minusów oferty lub informacje dotyczące kryteriów wyboru i podjętej decyzji. To rzadki przypadek. Takim zachowaniem wykazują się poważni i solidni odbiorcy ofert. Często otrzymuję informację zwrotną na moją prośbę, aby po podjęciu decyzji poinformować o wyborze i wziętych pod uwagę kryteriach.

Zielone światło, pozytywna decyzja

Super. Klient / zleceniodawca zaakceptował ofertę. Realizuję projekt. Chwileczkę, czy aby wszystko jest takie super? Przy założeniu, że klient nie negocjował, nie komunikował się to tak super nie jest. Fajnie, mam projekt, ale nie mam informacji co do oferty i wrażenia drugiej strony. Trzeba postarać się, aby wrażenie było bdb, a projekt został zrealizowany z satysfakcją dla obydwu stron. Tutaj można / należy poznać kontrahenta podczas realizacji projektu oraz po jego zakończeniu i uruchomieniu.

Źródło zdjęcia: http://wizaz.pl


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/mrto/domains/niziol.info/public_html/blog/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273