Klient chce poznać cenę. Już.

Banknoty

Tak, klient chce znać cenę. Kontaktuje się, mówi krótko co chciałby otrzymać / osiągnąć i chce znać cenę. To proste. Z jego punktu widzenia. Natomiast z perspektywy wykonawcy pojawiają się pytania, prośby o uszczegółowienie, wyjaśnienie pewnych kwestii. To jest bez znaczenia, bo klient chce poznać cenę. Już i teraz.

W przypadku branży IT zajmując się wytwarzaniem aplikacji nie zawsze można podać cenę podczas pierwszej rozmowy lub pierwszego spotkania. Aplikacja, tak jak kobieta, każda jest inna, wyjątkowa i nie ma dwóch takich samych. Pomijam aplikacje sprzedawane w formie licencji, np. pakiety biurowe. Klienta jednak to mało interesuje. On chce poznać cenę. Już.

Kiedy takie sytuacje mają miejsce? Najczęściej w przypadku małych i średnich projektów. Można tutaj stwierdzić, że klient jest wprost proporcjonalny do projektu. Im poważniejszy projekt tym poważniejszy klient. Z takim klientem jest oczywiście łatwiej się porozumieć, przedstawić i wyjaśnić mu czego wykonawca od niego oczekuje w wstępnej fazie projektu lub przed jego rozpoczęciem, aby określić koszt i czas wykonania.

Co tak faktycznie potrzebuje klient? Celem klienta jest otrzymanie aplikacji spełniającej jego oczekiwania. Byzydura. Celem klienta jest cena. Nie, nie każdego. Są jednak tacy, którzy za wszelką cenę chcą poznać cenę.

Można o takiego klienta zawalczyć, przedstawić mu różne warianty w różnej cenie. Dobrze, ale czy warto? Nie, nie warto. Dlaczego? Ponieważ klient kierujący się ceną wybierze wykonawcę oferującego mu najniższą cenę. Dlatego, że weźmie pod uwagę tylko cenę. Nie uwzględni wartości / usług dodatkowych jakie otrzymuje wraz z nieco wyższą ceną, a za jakie będzie musiał dopłacić u innego wykonawcy przez co cena stanie się znacznie wyższa.

Można o takiego klienta nadal walczyć, obniżyć cenę, zaproponować rozliczenie w formie transz. Czy warto? Nie, nie warto. Dlaczego? Ponieważ tego typu klient będzie kulą u nogi. Będzie stanowił ciężar, który nie opłaca się dźwigać. Klient będzie usiłował otrzymać funkcjonalność jaka, jego zdaniem, powinna znaleźć się w aplikacji. Bo kolega mu mówił, że to i tamto to powinno być. Bo wszyscy to mają. Czy klient to i tamto zamówił? Nie. Czy określił jak ma konkretnie działać aplikacja? Nie. Chciał tanio i szybko. Teraz zaczęły się schody i udowadnianie kto ma rację. Po co? Jaki jest sens poświęcać własne zasoby i tracić je na tego typu sytuacje? Nie ma sensu.

Klient chce poznać cenę. Jeśli to jego jedyne kryterium wyboru, to można o nim zapomnieć, gdy wychodzi, gdy chce zakończyć spotkanie, gdy chce się pożegnać. Chciał poznać cenę. Już. I poznał. I poszedł. Do konkurencji. Powodzenia i wszystkiego dobrego Kliencie. Na pewno otrzymasz w 100% to czego oczekiwałeś. W znacznie niższej cenie.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/mrto/domains/niziol.info/public_html/blog/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273